Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Çalışma Saatleri : Pazartesi <> Cuma - 09:00 'dan 17:00' a kadar.
  İletişim : +90 212 225 20 49

Omuz Hastalıkları

omuz-hastaliklari

Omuz ağrısı sebepleri nelerdir?

Sıkışma (impingement) sendromu, bursitler, donuk omuz, fibromiyalji, osteoartrit (kireçlenme), travmatik ve atletik zedelenmeler, sinir yaralanmaları, enfeksiyonlar, tümörler, boyundan yayılan ağrılar, iltihabi romatizmal hastalıklar (romatoid artrit, ankilozan spondilit), kompleks rejional ağrı sendromu (Sudeck atrofisi), metabolik ve endokrin hastalıklar (gut, şeker hastalığı gibi), polimiyaljia romatika, torasik çıkış sendromları, miyopatiler, iç organ hastalıkları (kalp hastalıkları, akciğer tepe tümörleri, safra kesesi hastalıkları, aort anevrizması).

Sıkışma (impingement) sendromu nedir? Belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir?

Ayakta dik durma ve günlük aktiviteler kasların kemiğe yapışmasını sağlayan kirişler (tendonlar) üzerinde yıpratıcı etki yapar. Özellikle kolunu omuz seviyesinde ve onun üzerinde tutarak çalışmak zorunda olanlarda tendonlar omuz kemikleri arasında sıkıştıkları için daha kolay yıpranırlar. Omuz ağrısının en sık görülen nedenlerindendir. Hastalar çoğunlukla kırk yaşın üzerindedir. Genellikle hafif bir zorlanmayla omuz ağrısı başlar. Geceleri ağrı artarak uykuya mani olacak şiddetlere ulaşabilir. Aktif hareketler kısıtlı ve ağrılıdır. Ultrasonografi ve MR tanıya yardımcı olur. Ağrının şiddetli olduğu dönemlerde kısa süreli istirahat gereklidir. Ağrı kesici romatizma ilaçları verilir. Bunlardan yararlanmayan hastalara lokal enjeksiyon ve fizik tedavi uygulanır.

Bursit nedir? Nasıl tedavi edilir?

Omuz bölgesinde, hareketli parçalar arasındaki sürtünmeyi azaltmaya yardım eden, çok sayıda bursa (içi sıvı dolu kese) vardır. Bursit bursaların ağrılı iltihabi hastalığıdır. Bursaları tutabilen sistemik hastalıklar dışında, zorlanmalar ve tendinit sonucu gelişir. Omuzun ön yüzünden aşağıya yayılan ağrı ve hassasiyet bulunur. Kolu yandan yukarıya doğru kaldırmak ağrıdan dolayı zor, bazen imkansızdır. Tanı koymak için ultrasonografi ve MR’dan yararlanılabilirse de çoğu zaman sadece muayene yeterlidir. Tedavi için ağrı çok şiddetli ise kısa süreli istirahat verilir. Şişliği azaltmak için soğuk uygulama yapılır. Ağrı kesici ve iltihap dindirici romatizma ilaçları verilir. Bu yöntemlerle kontrol edilemeyen olgularda lokal enjeksiyon, ozon ve bazen fizik tedavi yapılır.

Donuk omuz nedir? Nasıl tedavi edilir?

Travma, kalp damar hastalığı, kronik akciğer hastalığı, tüberküloz, akciğer tümörleri, şeker hastalığı, boyun hastalıkları ve en önemlisi kolun uzun süreli hareketsizliği donuk omuza yol açabilir. Donuk omuz (adesiv kapsülit) kadınlarda daha yaygındır. 40 yaşından sonra ortaya çıkar. Omuz ağrısı ve sertliği ile sinsi olarak başlar. Giderek daha belirginleşen hareket kısıtlılığı olur. Hasta ağrı nedeniyle uyuyamaz. Eklem çevresinde dokunmakla hassasiyet vardır. Omuz hareketleri kısıtlıdır.

En iyi tedavi omuzun erken hareket ettirilmesidir. Bir kez yerleşince, hastalığın doğal seyrini geriye döndürmek oldukça zordur. Tedavisi ise aktif çaba ve sabır gerektirmektedir. Hastalar buna istekli ve gayretli olmalıdırlar. Tedavi fizik tedavi ve egzersizden ibarettir. Tedaviye dirençli olgularda lokal enjeksiyon ve germe yapılır.

Polimiyaljia romatika nedir? Tanı ve tedavisi nasıl yapılır?

Polimiyaljia romatika yaşlılarda bir aydan uzun süren boyun, omuz kuşağı ve/veya kalça kuşağındaki ağrı ve tutuklukla seyreden bir hastalıktır. Hastalar 50 yaşın üzerindedir. Erkeklere göre kadınlarda iki kat fazladır. Gece ağrısı ve sabah tutukluğu yaygındır. Yorgunluk, hafif ateş, kilo kaybı, iştahsızlık olabilir. Diz ve el bileklerinde geçici şişlik ve ağrı olur. Polimiyaljia romatikanın kortizona cevabı dramatiktir.

Sudeck atrofisi nedir? Nasıl tedavi edilir?

Refleks sempatetik distrofi sendromu (RSDS), kompleks rejional ağrı sendromu adı da verilir. Sudeck atrofisi ağrı, progressif fonksiyon kaybı ve sakatlık ile karakterizedir.

Sudeck atrofisinde omuz, el ve ayak tutuluşu sıktır. Kolu tutunca omuz-el sendromu adını alır. Omuz-el sendromunda omuz ve elde değişiklikler olmasına karşın dirsek sağlam kalır. Hastaların çoğu 50 yaşın üzerindedir. Hasta bölgede ağrı ve şişlik, deri değişiklikleri, terleme bu sendromda görülen belirti ve bulgulardır. Tanıda radyografi, bilgisayarlı tomografi ve kemik sintigrafisinden yararlanılır. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa alınan sonuç o derece iyi olur. Geç dönemde tedavi şansı oldukça düşüktür. Analjezik ilaçlarla ağrı azaltılarak kısır döngü kırılmaya çalışılır. Analjezik ilaçlarla birlikte fizik tedavi de verilmelidir. Egzersize zaman geçirmeden başlanılmalıdır. Dirençli olgularda boyundaki stellar gangliyona blokaj yapılır.

Omuz hastalıkları sık görülme nedenleri nelerdir.

Omuzda kas sıkışması-yırtılması, iltihabı: Omuzun zorlayıcı ve tekrarlayıcı kullanımı en sık omuz ağrısı nedenlerindendir. Özellikle iş yerinde omuz ve kolunu sık kullananlarda, oturarak çalışanlarda ve ev temizliği yapan bayanlarda omuzların kötü pozisyonda sık ve tekrarlayıcı kullanımı zaman içinde yavaş yavaş gelişen ancak artarak seyreden omuz ağrısı sebebidir. Travma, ani zorlanma, düşme gibi durumlarda da oluşabilir. Uygun tedavi edilmediğinde omuz hareketlerinde kısıtlılığa sebep olabilir.

 • Bozuk duruş ve oturuş biçimi: En sık sebeplerden biri bozuk duruş biçimi ile iş ve günlük yaşama bağlı stres sonucu oluşan kas gerginlikleri ve spazmlardır. Kimi zaman ise uygun olmayan yatış biçimi bir sebep olabilir.
 • Kas romatizması (Miyofasiyal ağrı sendromu): Uzun süre yanlış pozisyonda oturarak çalışma, stres ve gerginlik özellikle boyun-sırt kaslarında güç dengesinin bozulmasına ve ağrılı spazm ve kasılmalara yol açabilir. Bu kasılma uzun dönemde kas yapısında ağrı kaynağı olan tetik nokta ve gergin bantların oluşmasına neden olarak yaygın kronik ağrılara sebep olabilir. Bu noktalarda oluşan ağrılar uzak başka alanlara yayılarak ağrının daha geniş alanlarda hissedilmesine sebep olur. Çoğunlukla boyun sırt ağrısı, baş ağrısı bu tabloya eşlik edbilir
 • Romatizmal hastalıklar: Osteoartrit (kireçlenme), ankilozan spondilit ve romatoid artrit gibi romatizmal hastalıklar da her yaşta olabilen omuz ağrısı sebeplerindendir.

Ne zaman doktora gitmeliyim?

 • Geceleri şiddetlenen uyku bozucu karakterde ağrı
 • Hareket kısıtlılığı
 • Eşlik eden boyun sırt ağrısı, baş ağrısı, ateş, kilo kaybı varsa

Tanı

Omuz ağrılarının çok büyük bir kısmında iyi bir fizik muayene ile tanı konulabilir. Zaman zaman tanı koymak için röntgen, MR (manyetik rezonans görüntüleme), tomografi, kan tetkiki gibi tetkikler gerekli olabilir.

Tedaviler

Cerrahi tedavi seçeneği sanılanın aksine oldukça seyrek gerekli olur. Genellikle uygun ergonomik düzenlemeler, tedavi edici egzersizler, fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları, lokal enjeksiyonlar, ilaçlar ve manuel tedavi ile hastaların büyük kısmında başarılı sonuçlar elde edilir.

Enjeksiyon tedavileri:

 • Proloterapi
 • PRP
 • ProloPRP
 • Tetik nokta enjeksiyonu,
 • Sinir blokajları,
 • Eklem içi enjeksiyonlar,
 • Kas-tendon enjeksiyonlar

Fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları:

 • Lazer tedavisi
 • Elektroterapi
 • ESWT (ekstracorporeal shock wave therapy, şok dalga tedavisi)
 • Ultrason
 • Kısa dalga diatermi, Mikrodalga diatermi
 • Traksiyon
 • Manuel tedavi
 • Boyunluk, korse, omuz askısı gibi yardımcı cihazlar
 • Kinezyoteyp uygulaması
 • Parafin
 • Whirlpool (girdap banyosu)
 • Tedavi edici egzersiz uygulamaları
 • Soğuk tatbiki, Sıcak tatbiki

Omuz ağrılarından kurtulmak veya yakalanmamak için neler yapılmalıdır? 

 • Ağrınız yoksa günde en az bir kez olmak üzere ellerinizi başınıza, ensenize ve sırtınıza koyun.
 • Omzunuz ağrıyorsa ağrıyan yana yatmayın.
 • Otururken kollarınızı bir destek üzerine koyun.
 • Kollarınızı sık sık omuz seviyesinden yukarıya kaldırmayın.
 • Kollarınızla ağır yük taşımayın.
 • Omuz ağrınız varsa egzersizleri doktorunuzun yönlendirmesine uygun olarak günde 2 kez 5’e defa tekrarlayın.

Doktorunuza Sorun :

Sağlık sorunlarınızın çözümü hakkında Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Nejat Güney’e danışın. Ortopedi ve travmatoloji alanındaki sorunlarınız için en şeffaf ve dürüst ortamlarda tedavi talebinde bulunun.

(*) Doldurulması zorunlu alanlar.